AŞI

Aşı konusu zaman zaman olan salgınlar, yapılan istatistiklerle ülkemizde ki hastalıkların sıklığını bilmemiz sonucu yıllar içerisinde çeşitleri de sayıları da değişim göstermiştir ve halen göstermektedir. Ayrıca sağlık bakanlığının yapılmasını zorunlu tuttuğu aşılar tablosu ile üniversitelerimizin ve dünyanın öngördüğü aşı tablosu hep farklı olmuştur. Zira sağlık bakanlığı kendi üretimini sağlayıp sağlık ocaklarına ücretsiz yapılmasına sunabildiği aşı çeşitlerini ancak zorunlu aşı tablosu olarak kabul edebilmektedir ve her zaman olması gerekenin gerisinde kalmıştır. Ancak aktüel olarak şu an ülkemiz dahilinde üniversite kliniklerinde önerilen ve yapılması çoğu çocuk hekimince uygulanan, benim kendi oğluma uyguladığım ve tabidir ki hastalarıma da önerdiğim aşılar aşağıdaki gibidir:

 

Önerilen Aşı ve Yaş Grupları
YAŞ

AŞILAR

 DOZ
Doğumda Hepatit B 1
 1 Aylık Hepatit B 2
  2 Aylık
BCG ( Verem Aşısı )
Karma aşı olarak bilinen: Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve Menenjit   (hemofilus influenza B aşısı)
1
  3 Aylık Konjüge Pnömokok aşısı (Zatürre Aşısı olarak biliniyor) 1
4 Aylık
Karma aşı olarak bilinen: Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve Menenjit   (hemofilus influenza B aşısı)
2
  5 Aylık Konjüge Pnömokok aşısı (Zatürre Aşısı olarak biliniyor) 2
  6 Aylık
Karma aşı olarak bilinen: Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve Menenjit   (hemofilus influenza B aşısı)
3
6 Aylık Hepatit B 3
7 Aylık Konjüge Pnömokok aşısı (Zatürre Aşısı olarak biliniyor) 3

   Menenjit aşısı tam koruyuculuk için 1 yaş öncesinde en az 2 doz ve rapelinin de 1-2 yaş arasında uygulanmış olması gereklidir. 5 yaş üstü çocuklara uygulanması anlamlı değildir. Zira bu mikrop en çok 5 yaş öncesinde menenjit etkeni olarak rol alır.

   Rotavirüs Aşısı : Ailenin isteğine bağlı olarak bebeğin ilk 7 ayı içinde yapılması önerilen aşı 2 ay ara ile 2 veya 3 doz şeklinde yapılmaktakdır.

12 Aylık Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak 1
13 Aylık Suçiçeği Aşısı  
18 Aylık Karma aşı olarak bilinen: Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk felci ve Menenjit   (hemofilus influenza B aşısı) 1 RAPEL
24 Aylık Hepatit A aşısı 1
30 Aylık Hepatit A aşısı 2
5 Yaş Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak 2. RAPEL
7 Yaştan Sonra Difteri, Tetanoz ve Çocuk felci (5 Yılda 1 Tekrarlanacak) 2. RAPEL

   Her 5-10 sene ara ile tetanoz aşısı tek başına veya difteri aşısı ile beraber erişkinler dahil tekrar edilmelisi en doğru olanıdır. Ancak İlkokul 1. ve 9. sınıflarda yapılmasının ardından pek çok kişi tarafından ihmal edilmekte hatta bilinmemektedir.

12 - 14 Yaş Tetanoz ( 5 yılda 1 tekrarlanacak ) RAPEL
Takvim Dışı Aşılar Polisakkarit Pnömokok aşısı , Grip aşısı  
   Bu aşılar rutin her çocuğa uygulanması önerilmez. Sadece altta başka bir kronik hastalığı olan (Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, allerjik bronşit yada astım.. vs. gibi) çok sık hastalanması istenmeyen çocuklara uygulanması doğru olacak aşılardandır. Bu aşıları sadece doktor önerirse uygulatmak anlamlı olabilir.

 

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ !!!!!!!!!
Bu yaş sonrasında aşılar bitti zannedilir!!!!!! Ancak Tetanoz aşısının erişkilerde bile tek başına her 5 yada en geç 10 yıl arayla mutlaka uygulanması gereklidir. Tetanoz hastalığı sadece paslı çivilerle ilgisi olmayıp toprakta ve heryerde bulunabilen mikrobu sayesinde, vücuda girdikten sonra önlenebilen yada tedavi edilebilen bir hastalık değilidir. Ayrıca ölümle sonuçlanan bir hastalıktır ki bu hastalığa yapılabilecek yegane tedavi vakitlice yapılan tetanoz aşılarıdır.

Bu aşılama okullarda yapılabildiğince yapılmakta ancak bunun dışındaki kalan kesimde bu aşı ancak bir yaralanma durumunda acil servislerde uygulanabilmektedir.
© 2005 www.semaozornek.com