Bebeğiniz 3 aylık olduğunda açlık, yalnızlık, yorgunluk, uyku ve acı gibi bazı ihtiyaçlarını anlatabilecek becerileri kazanmıştır.

Çevresindeki her şeye dokunabilmek için çaba gösterir ve yakınındaki nesnelere uzanıp onları yakalamaya girişir.

İçindeki merak duygusu ile yakaladığı her şeyi ağzına götürme süreci başlar ki, ilk ağzına götürdüğü her zaman yanında ve hazır olan elleri olacaktır.

Ağzına her şeyi götürme dürtüsü şekilleri tanıyıp hissetmede ona bilgi verir. Ona çıngırakların ve yumuşak oyuncakların yanı sıra artık ellerini daha iyi kullanmasını sağlayacak çeşitli ev gereçleri vererek ilgisini devam ettirebilirsiniz.

Bu dönemde ucu keskin veya yutabileceği küçük parçaları olan oyuncakları eline vermemeye özen göstermelisiniz.

Ellerini kullanma becerisi arttıkça ona dokunduğu zaman hareketlenen veya dönen, müzik ya da ses çıkaran, veya parçalara ayrılıp incelenebilen oyuncak temin edebilirsiniz.

Bu arada onunla konuşup şarkılar söylemek hala oldukça önemlidir. Konuşma becerisini geliştirebilmesi, bakıp dinlemesi ve değişik sesler çıkarabilmesi için ona imkan tanıyın ve teşvik edin.

Ayrıca ev dışı, park ve dükkan gezmelerine, yeni dost yüzler tanıma imkanı gibi değişik deneyimlere ihtiyaç duymaya başlamıştır. Bu nedenle onu pusetinde ya da bir kanguru şeklinde göğsünüze yakın taşıyıp düzenli sokak gezmelerine çıkarmanız onu en çok mutlu eden şey olacaktır. Bunu fırtınalı ve rüzgarlı havalar hariç düşük hava sıcaklığında bile uygun sıkı giydirme yaparak uygulamanız gelişimi için sandığınızdan daha önemli olacaktır.

Kavranıp Tutulacak Nesneler

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda özellikle diş çıkarma döneminde ağzına götürdüğü nesneleri çiğnemeye başlayacaktır.

Ona bu ihtiyacı karşılayacak tarzda dişlik, diş çıngırağı, sert plastikten yapılma maddeler, lastik veya yumuşak tahta gibi malzemeler temin edebilirsiniz. Çıngıraklar artık içi dışı hareketli parçalardan oluşabilir. Aşırı ses çıkaran oyuncaklardan ağlama davranışı olursa onu kaldırın, 1-2 hafta sonra tekrar eline verin ve zaman zaman denemeye devam edin.

Bebeğiniz 5-6 aylık olduğunda ellerini kepçe gibi kullanarak nesneleri avucunda tutar.

Dokuz aylık olduğunda tüm elinden ziyade parmaklarını daha çok kullanır. Ancak 12 aylık olduğunda baş ve işaret parmaklarını yerli yerinde ve dikkatli kullanarak kıskaç gibi tutup kaldırma becerisine sahip olmuştur.

Alacağınız oyuncaklarda yakalamasındaki bu ayrıntıya dikkat etmek uygun olacaktır. Ayrıca bu elle kavrama geliştikçe farklı nesneleri tutabilecek ve büyük-küçük, hafif-ağır, yumuşak sert ayrımına varacaktır.

Giderek değişik dokulara karşı farklılık kazanır. Evde değişik dokulara sahip nesneleri (pamuklu, kadife, parlak kağıt, sert yüzeyli levha) bir kartona sıkıca yapıştırıp ona dokunma duygusunu tattırabilirsiniz.

Pek çok oyuncak sert plastikten yapılmış olduğundan özellikle tahta, metal, sünger ve bez benzeri materyalleri tanıması onun için önemlidir.

Kendisine bakabileceği plastik bir ayna, tekerleklerini döndürebileceği küçük sağlam arabalar ve sıkılınca ses çıkaran yumuşak oyuncaklar da bu dönemin oyuncaklarıdır.

Her zaman gözde bir oyuncak olan telefonu ise asla unutmayın bu dönemde. Bir kadranı olup dönen bir oyuncak telefon; parmakla işaret edip, dürtmeyi, iki elini beraber kullanmayı destekler.

İlk başlarda sadece ahizeyi eliyle kaldırıp, yerini değiştirmek, kordonunu ahizeye dolaştırmak eğlencelidir. Daha sonra düğmelere basmak ve telefonu çevirme zevkini keşfeder. Böyle bir oyuncak seçerken, hoş sesler çıkaranını ve sağlam olanını tercih etmenizi öneririm.

Zira iyi kalitede bir telefon ileride oynanacak evcilik oyunlarında da aksesuar olacaktır. Hayalinde konuşma ve dil becerisi için onu dürtükleyici destek görevi yapacaktır.

Bebeğinizle oynamak

Bebeğiniz kısa süreli tek başına oynasa da sizin çevresinde bulunup onu kucaklamanıza, taşımanıza, düşürdüğü şeyleri almanıza, nesneleri tekrar avucuna koymanıza ihtiyaç duyar; ancak beraber oynarken kendisi için bir şeyler yapmayı denemesine izin vermeniz önemlidir.

Erişebileceği mesafede bir şey tuttuğunuzda onu keşfetmesi için elleri ve gözlerini kullanmasına izin verin; gerekeni yapması için ona zaman tanıyın. Bu sizin için sabır gerektirebilir, ama siz bunu başardığınız zaman bebeğiniz de kendi başaracağından ikiniz birden ödüllendirilmiş olursunuz.

Önemli bir konu daha: bebeğinizi oyuncağa boğmaktansa onun seçilmiş birkaç nesne ile oynaması çok daha uygundur. Unutmayın! Bebeğiniz aynı anda birden fazla şeye dikkatini veremez. Fazla oyuncak olması onun dikkatini de dağıtacağından elindeki oyuncağa tüm dikkatini verip onu incelemekten geri duracaktır.


Dr. Sema ÖZÖRNEK

DEVAMI HAFTAYA...Arşiv 

 


© 2005 www.semaozornek.com