Mis kokulu ve ipek tenlilerim - YENİDOĞAN' LARIM

Beni hep alıp başka diyarlara götürür yenidoğanlarım. Bir yenidoğan anne karnı gibi sessiz huzurlu güvenli sıcak bir ortamdan çıkıp dış dünyanın soğukluğu ile tanışmış ve daha ilk andan tenine sürekli bir şeyler dokunur, sesler çok yüksektir ve bir sürü hareket vardır çevresinde işte bu nedenle şaşkındır. 2 yada 1.5 saate bir emme dürtüsü onu uyarır. Bu an anne ile iletişim ve yeniden anneyle bitişip huzuru yakalama anıdır. Yenidoğan bebeğinizi lütfen ilk saatten itibaren anne sütü ile emzirmeye başlayın yetip yetmediğini ilk 1 ayda yapılacak sık kontrollerdeki tartı alımları ile görebilirisiniz. Her bebek ilk 1 hafta içinde doğum kilosunun %5- 10 u kadarını kaybeder ve tekrar alır. Bu dönem anneleri en telaşlandıran andır. Her şeyi kendi başarısızlığı olarak görür ki annenin sütü ile ilgili değildir doğa bunu böyle ister, sizinle ilgisi yoktur, üzmeyin kendinizi gereksiz. Eğer bebeğiniz huzursuz ve sürekli meme ağzında olmasını istiyorsa önce kendinizi kontrol edin aşırı dercede korku ve panik içinde misiniz bebeğinizle olurken kendinizden çok şüphe duyuyor ve güven hissetmiyor musunuz eğer böyle ise bebeğinizin sizin ruhunuzu, beyninizi okuması ve paniğinizi alarak huzursuz olması doğaldır derim. Ama böyle bir durum yoksa mutlaka doktorunuza danışın fikrini alın derim.

 

Her yenidoğan ilk 45 günde geceleri daha aktif uyanık gündüz daha uykuya meyilli iken 45 içinde bu giderek tersine döner. Gece uykuları daha uzunca olmaya başlar. Bu dönemi geçirirken gündüz sesli ve normal gündüz ortamı oluşturun, gece ise sessizliğe ve karanlığa önem verin ki bebeğiniz gece gündüz farkını anlasın.

Göbeği düşünceye kadar banyo yaptırırken dolu küvet gibi, durağan suyun içinde bebeği tutmayın, akar suda yıkayın. Göbek düşmesi sonrasında bebek küvetlerini 38,5 C° - 40 C°sıcaklıktaki su ile doldurup yazın her gün, kışın ise günaşırı bebeğinizi yıkayın. Yıkama sonrası göbek bakımını size söylendiği gibi tekrarlamayı unutmayınız. Banyo sonrası 1 ay bebeğinizin cildini yumuşatmak için yağ ile (bu zeytinyağı bile olabilir) masaj yaparak sürünüz. 1-2 ay sonrasında ise banyo sonrası bebek losyonu (nemlendirici) kullanımı cilt bakımı için yeterli olacaktır.

 

Bebeğinizi uyanık olduğunda sizin giydiğiniz kat sayısından bir fazla giydirin lütfen. Bebekler emerken efor harcarlar ve terlerler o nedenle bebekleri sarıp sarmalayarak emzirmeyin, özellikle yenidoğmuş bebek elleriyle annenin tenini arar lütfen eldivenlerini mutlaka çıkartarak emzirin diyorum tüm annelere.

Her yenidoğan bebeğin 10.günden itibaren kullanması şart olan yegane ilaç kemik gelişimi için gerekli olan D vitamini içeren damlalardır. Bu D vitaminin ek olarak verilmesi 1,5- 2 yaşa kadar devam edilmesi gereklidir.

 © 2005 www.semaozornek.com